På söndag kl 13.00 spelar våra damer sista hemma matchen för året. Dom tar emot Hertzöga från Karlstad. Hertzöga har en liten chans att klara sig kvar i Div 1 och kommer fightas hårt för att klara kontraktet. För våra damer väntar en otroligt spännande avslutning. Efter helgens match åker vi sedan till Norrköping i sista omgången och möter serieledande Smedby som är 3 poäng före oss i denna stund. I detta 3 lags race är också Örebro SK involverade som ligger 1 poäng före oss. Vi hoppas så många HFF are som möjligt tar sig till Vapenvallen och stöttar våra damer på söndag. Vi bjuder på FRI ENTRE vilket vi hoppas genererar ännu mer publik. Tränare Tommy Hermansson inför avslutningen.
-Det blir en spännande avslutning och vi skall göra allt vad vi kan för att få kunna åka till Smedby nästa helg med så fina förutsättningar som möjligt, säger Tommy
-Det är sådana här avslutande matcher man skall älska att spela, vilket jag hoppas skall synas på tjejerna på söndag, fortsätter Tommy
- Extra kul med fri entrè vilket jag hoppas kommer synas på läktaren, avslutar Tommy.
Varmt Välkomna alla HFF supportrar till Vapenvallen och stötta damerna i en spännande avlutning av Div 1 mellersta Götaland.