Godkänd första halvlek.
Ett lag i serieledning och i medvind gästade Vapenvallen under söndagen. Detta mot ett hemmalag som haft en riktigt tuff inledning av säsongen. Det kunde väl bara gå på ett sätt?
Matchen inleddes med ett snöpligt ledningsmål för IFK Norrköping. I matchminut åtta nickade en HFF-försvare in bollen i eget mål. Detta efter en IFK-hörna,
- Återigen ger vi bort billiga mål, så även idag. Mot sådana här topplag är det svårt att vända matcherna när vi alltid börjar med underläge, säger Victoria Ström.
Bortalaget fortsatte att skapa en del bra chanser och Eleonore Rönnberg i HFF-målet fick göra flera bra räddningar. IFK Norrköping var lite tyngre än hemmalaget.
Husqvarna FF fortsatte ända att spela boll och kom till några avslut. Alexandra Haidari hade ett par avslut som IFK Norrköpings duktige målvakt kunde rädda.
Halvleken slutade 0-1 till IFK Norrköping
Tung inledning av andra
Andra halvleken började bra. Nicole Haimes kom in på högerkanten och skapade ett par chanser genom sina löpningar.
Men bara efter knappt fem minuter in i andra halvleken får IFK Norrköping en straff. Den förvaltas bra och 0-2 på tavlan. Inte den inledning av andra halvleken hemmalagets självförtroende behövde.
- Vi står upp bra i kanske 60-65 minuter idag. Deras straff är lite billig och så gör de ytterligare ett mål ganska tätt in på det. Därefter blir det tungt, säger Victoria Ström.
IFK Norrköping fortsatte dominera matchbilden och både 0-3 och 0-4 kom till på samma sätt. En bra genomskärare bakom HFF’s backlinje friställde Norrköpingspelare ensam med Eleonore Rönnberg. Båda gångerna rundades hon och IFK-spelaren kunde enkelt lägga in bollen i mål.
Tungt, tungt för hemmalaget.
Det blev inte bättre då IFK Norrköping nickade in 0-5. Då var 73 minuter spelade.
Resten av halvleken var en transportsträcka. Hemmalaget försökte att komma igenom och gav inte upp. Det öppnade upp för ytor bakåt och IFK Norrköping kunde till slut fastställa resultatet till 0-7.
Positiva tongångar trots allt.
Säsongsinledningen för damerna har inte varit den önskvärda. Inga poäng och bara ett mål gjort framåt.
- Visst är det tufft . Men vi har ändå gjort flera bra matcher. Vi har mött förväntade topplag. Så på något sätt får vi var nöjda med den insatsen vi gjort. Många av resultaten speglar inte hur matcherna sett ut i 90 minuter, säger Victoria Ström.
Laget har fortfarande energi och gör bra träningar vecka efter vecka.
- Vi har absolut inte gett upp denna säsongen. Nu väntar lite matcher mot en del lag som ligger i botten av tabellen. Så vi ska bara ställa om och inte tappa det mentala spelet. Vi fortsätter kämpa på så tror jag poängen också kommer komma, avslutar Victoria.
Nu väntar match borta mot Sjömarkens IF nästkommande helg.
Text och Foto: Joakim Edvinsson